Экспертно

Україна зупинила "друкарський верстат" НБУ вперше з початку війни

Читать на русском

Україна зупинила "друкарський верстат" НБУ вперше з початку війни
Україна зупинила "друкарський верстат" НБУ вперше з початку війни

Україна в січні 2023 року вперше з початку повномасштабної війни змогла виконати план щодо доходів держбюджету без використання "друкарського верстата" Нацбанку. У 2022 році частка "друку гривні" у наповненні скарбниці була суттєвою, що створювало ризики для економіки країни.

Об этом сообщает Охота на акул

Про "бюджетні" підсумки січня розповів заступник голови парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики нардеп Ярослав Железняк ("Голос"). "НБУ – 0₴ Перший місяць війни, що пройшов без друку грошей", – зазначив нардеп.

Він уточнив, що січневі прибутки держбюджету України становила в основному міжнародна підтримка. Партнери забезпечили 155,24 млрд₴

На другому місці опинилися сумарні доходи від податкових та митних надходжень. Вони становили 67,3 млрд грн (35,8 млрд "принесла" податкова, 31,5 млрд – митниця).

Істотний приплив коштів забезпечили внутрішні запозичення. Йдеться про випуск облігацій (зокрема військових) на 43,3 млрд₴

Як зазначав раніше голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев ("Слуга народу"), при формуванні держбюджету на 2023 рік емісійне фінансування дефіциту ("додрукування грошей") не планувалося з самого початку. Мета – не посилювати тиск на інфляцію та обмінний курс.

Загалом 2022 року Нацбанк мав право "надрукувати" до 400 млрд грн, що й сталося. Вважається, що у такому разі вплив емісії на економіку був контрольованим.

Однак якби не вдалося вчасно зупинити емісію, у довгостроковій перспективі це зробило б українців біднішими. Безконтрольний "друк грошей" призводить до стрімкого зростання цін, знецінення заощаджень та ризиків стабільності національної валюти.

Источник: ФИБ