четвер26 грудня 2024
rezzonans.in.ua

Хто руйнує економіку: чому бізнес утікає в тінь через ініціативи Гетманцева.

Даніїл Гетманцев впроваджує ініціативи, які шкодять економіці України та сприяють розвитку тіньових схем. Блокування податкових накладних, «Клуб білого бізнесу» та примусова купівля ОВДП викликають обурення серед підприємців.
Кто подрывает экономику: причины, по которым бизнес уходит в тень из-за инициатив Гетманцева.

Політика голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева вже давно стала предметом громадського обговорення. Експерти, підприємці та представники бізнес-спільноти звинувачують його у впровадженні ініціатив, які завдають шкоди економіці країни, посилюють тіньові схеми та поглиблюють кризу довіри до влади, пише УНН.

Блокування податкових накладних - удар по бізнесу

Одним з найбільш суперечливих рішень, що пов'язують з діяльністю Гетманцева, є систематичне блокування податкових накладних. На думку аналітиків, ця практика є не лише корупційним ризиком, але й прямим інструментом руйнування малого та середнього бізнесу.

Більше 70% випадків блокування податкових накладних – це помилки податкової служби. При цьому бізнес простоює, а чиновники отримують інструмент тиску на підприємців.

"Усього за січень-жовтень було заблоковано майже 2 млн податкових накладних/розрахунків коригування (НН/РК) і загальна сума заблокованого ПДВ становила майже 44 млрд грн, при цьому в подальшому платники довели (комісії ГНС + суди) право на реєстрацію 1,4 млн НН/РК майже на 33 млрд грн, тобто похибка в роботі СМКОР складає понад 70%", - повідомила член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ніна Южаніна.

За словами експертів, блокування накладних створює хаос і невизначеність на ринку, адже компанії не можуть виконувати свої зобов'язання перед партнерами. Як наслідок - зростає кількість закритих підприємств, скорочується податковий внесок до бюджету, а працівники втрачають робочі місця.

Як відзначав бізнес-омбудсмен Роман Ващук, проблема у бізнесу навіть не в рівні податків, а в стилі адміністрування. Крім того, він додав, що податкова та митниця 90-94% справ програють у судах – або в першій інстанції, або в апеляції у Верховному суді.

На думку народного депутата Михайла Цимбалюка, блокування податкових накладних стало серйозною проблемою, що п загрожує національній безпеці України, оскільки зупиняє діяльність підприємств і порушує економічні операції.

"Клуб білого бізнесу": дискримінація та корупційні ризики

Ще однією ініціативою, яка викликала хвилю обурення та занепокоєння, став запуск так званого "Клубу білого бізнесу". На перший погляд, це мало б стимулювати прозорість і рівні умови для всіх учасників ринку, але на практиці створює нерівність і привілеї для обраних компаній. Більше того, ще на етапі прийняття закону парламентом, експерти попереджали, що документ містить корупційні ризики та дискримінаційні норми.

"Це дискримінація, це дискреція і це порушення Конституції. За Конституцією - всі рівні перед законом. Цей закон створює умови, за якими хтось має преференції, а модель, за якою визначається - чи повинна компанія потрапити в "Клуб білого бізнесу" чи ні - визначає собі там кращі показники, ніж середні по ринку. Але це ринок, це вільна економіка - хтось працює краще, хтось працює гірше, і сама по собі ідея - вона антиконституційна", - відзначив член Ради суспільства в The Aspen Institute Kyiv, директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.

Введення "клубу" створює ґрунт для корупційних схем і посилює недовіру до регуляторних органів, що особливо небезпечно в умовах війни.

Примусова купівля ОВГЗ - тиск на громадян

Ідея Гетманцева ввести обов'язкове відрахування 7% заробітної плати українців на купівлю облігацій внутрішнього державного займу (ОВГЗ) викликала ще одну хвилю критики не лише серед економістів, але й серед населення.

"Наступна ідея Гетманцева (учня Володимира Сивковича) змушувати українців купувати ОВГЗ на 7% від доходів свідчить про те, що у Данила або гостре психічне розлад з нав'язливою ідеєю відкусити що-небудь від доходів українців, або чітке завдання з центру від ФСБ та Ко постійно бентежити українців новими ідеями, косвенно агітуючи економічно активних громадян покидати Україну", - відзначив член Українського товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран.

Такая ініціатива, на думку фахівців з економічних питань, може сильно вдарити по кишенях українців і знизити купівельну спроможність. Що, в свою чергу, може мати довгострокові наслідки для економіки України.

Незважаючи на гучні заяви про боротьбу з тіньовиками, дії Гетманцева, за словами аналітиків, призводять до протилежного ефекту – змушують бізнес ховатися в тінь. Адже замість створення сприятливих умов для розвитку підприємництва, малого бізнесу, ми спостерігаємо підвищення податкового тиску, непрозорі механізми регулювання та ігнорування проблем підприємців. Така політика створює серйозні ризики для наповнення державного бюджету, особливо в умовах військового часу, коли кожна гривня є критично важливою.

Представники бізнесу, як і економісти, відкрито говорять  про те, що політика Гетманцева руйнує економіку країни. Тому постає питання, чому влада ігнорує цей крик про допомогу і чому дозволяє одному політику з російськими зв'язками підривати довіру до держави в цілому?