Глибоко під одинадцятиметровим шаром льоду в Антарктиді приховане озеро Енігма. Здавалося б, у такому суворому місці, де середня річна температура повітря становить -14 градусів, вижити нічому не вдасться, проте дивовижним чином "життя знайшло шлях".
Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Communications Earth and Environment. Вчені під час першої експедиції в 2019-2020 роках були здивовані, що в цьому місці взагалі є рідка вода.
Справа в тому, що температурний мінімум тут знаходиться на рівні -40,7 градусів за Цельсієм, тому вважалося, що озеро промерзає до дна. А навіть якщо і ні, то рясне сонячне випромінювання, сильні вітри та дуже мало опадів повинні були змусити озеро давно пересохнути.
Наявність підльодовикового озера спонукала їх повернутися з новим обладнанням і подивитися, що приховано на глибині. Як виявилося, озеро в деяких місцях досягає 23 метрів, а його вода характеризується високою концентрацією кисню. Вчені також припустили, що Енігма підживлюється через приховані джерела водою з сусіднього льодовика Аморфус.
Такі суворі умови, здавалося б, не повинні давати життю шансів, однак на практиці виявилося, що озеро стало домом для величезної кількості різноманітних бактерій, які формують щільні "килими" на дні приблизно до глибини 8 метрів. Глибше бактеріальні мати стають менш щільними і покриваються дрібними конусоподібними структурами.
У цих матах домінують ціанобактерії, але зустрічаються й більш екзотичні бактерії, такі як представники групи Patescibacteria. Ці загадкові та дуже крихітні організми в нормальних умовах живуть, паразитуючи на поверхні інших бактерій або в симбіозі з ними, тому ми досі знаємо про них дуже мало. Відомо, що у них відсутні гени, які відповідають за виробництво енергії від дихання, тому вони змушені отримувати її від інших організмів. Тому було досить дивно, що в деяких місцях озера представники цієї групи становили до 54% усіх бактерій.
Передбачається, що принаймні частина з місцевих штамів є хижаками і живляться іншими бактеріями. Проте говорити про їхню поведінку рано, оскільки в інших місцях Антарктиди вони не були виявлені.
Також вражаючим відкриттям стали й еукаріотичні організми у вигляді криптофітових водоростей. Ці одноклітинні істоти займаються в озері фотосинтезом. Тобто живляться сонячним світлом, під 11 метрами льоду. Хоча не виключено, що вони також іноді поїдають інших бактерій, коли світла недостатньо.
Дослідження Енігми показало, що навіть у таких екстремальних умовах можливе життя з дуже незвичними стратегіями виживання. Подальші дослідження озера не лише допоможуть зрозуміти еволюцію нашої планети на прикладі дуже давньої мікробної екосистеми, але й дозволять уявити, як могли б виглядати можливі екосистеми за межами нашої планети.
Як повідомлялося раніше, хорватська вчена колола в себе коктейль з небезпечних вірусів, щоб позбутися раку. Дивно, але у неї це вийшло.