Екс-канцлер Німеччини Ангела Меркель написала мемуари під назвою "Свобода". У них вона поділилася спогадами про кілька важливих для України моментів.
Витяги з мемуарів Меркель публікує газета Die Zeit. "Телеграф" зібрав найцікавіші з них.
Екс-канцлер згадує саміт НАТО в Бухаресті в 2008 році, на якому розглядалося питання отримання статусу кандидата на вступ до Альянсу для України та Грузії. Меркель зазначає, що не підтримала це через присутність у Криму флоту РФ.
"Такого тісного взаємодії з російськими військовими структурами не було ні у одного з кандидатів на вступ до НАТО. Більше того, в той час лише менша частина населення України підтримувала вступ країни в НАТО", — пояснила вона.
Крім того, Меркель "вважала ілюзією", що статус країни-кандидата захистив би Україну та Грузію від агресії президента Росії Володимира Путіна. Вона не вірить, що він прийняв би таке розвиток подій "нічого не роблячи".
Меркель згадала розмову з Путіним, яка відбувалася на фоні можливого вступу України та Грузії в НАТО. Контекст розмови вона точно не пам'ятає, але добре запам'ятала посил.
"Він сказав: "Ти не будеш вічно канцлером. А потім вони стануть членами НАТО. І я цього не допущу". Я подумала: "Ти теж не будеш вічно президентом", — пише Меркель.
Меркель торкнулася виступу Путіна на Мюнхенській конференції з безпеки в 2007 році, яку багато хто вважає поворотною. Путін тоді заговорив про "монополярний світ". За словами Меркель, тоді стало зрозуміло "що він мріє про ту роль, яку колишній СРСР і США грали в старі часи холодної війни, коли вони протистояли один одному як дві наддержави".
"У своїй мюнхенській промові Путін поставав таким, яким я його сприймала: людиною, яка завжди на чеку, яка намагається не допустити несправедливого звернення з собою, яка в будь-який момент готова завдати удар у відповідь", — згадує екс-канцлер.
Вона пише, що після саміту в Бухаресті їй стало зрозуміло, що НАТО не має спільної стратегії щодо РФ. Багато в Центральній та Східній Європі хотіли, щоб РФ "просто зникла, наче її не існувало", "але Росія зі своїми ядерними озброєннями існувала і продовжує існувати як невід'ємна частина геополітики".
Перед виходом своїх мемуарів Меркель давала інтерв'ю Der Spiegel, в якому розповіла, що, на її думку, Путін навряд чи мав план напасти на Україну, коли знову став президентом Росії в 2000 році. Ймовірно, таке рішення формувалося у нього вже в процесі перебування при владі, і Захід повинен запитати себе, чи все він "зробив правильно" у відносинах з РФ, вважає екс-канцлер.
"Я не можу однозначно відповісти на це питання. Щоб внести ясність: не було і немає жодної причини, яка могла б виправдати напад Путіна на Україну. Але було б краще, якби на Заході було більше єдності. Ми не були такими сильними, як могли б", — зазначила вона.
Меркель зазначила, що ніколи не мала жодних ілюзій щодо Путіна. Вона додала, що у нього завжди були диктаторські нахили".
"Мене часто обурювало його самодоволення", — поділилася Меркель.
Меркель вважає правильним своє рішення не припиняти будівництво газопроводу "Північний потік — 2" після окупації РФ Криму у 2014 році. За її словами, для цього були як економічні, так і політичні причини.
"Я розглядала це як свою задачу — отримати для німецької економіки дешевий газ. Ми бачимо, які наслідки високі ціни на енергію мають для нашої країни", — сказала вона.
Меркель не погоджується, що таким рішенням вона сприяла фінансуванню війни Росії проти України. За її словами, Росія почала війну ще до постачання газу по газопроводу, а крім того, "сьогодні інші країни наповнюють путінські військові каси".
Політик додала, що, на її переконання, підтримувати стосунки з такою людиною, як Путін, можна було "тільки намагаючись дозволити йому отримати частину добробуту". Саме тому Меркель вважала проект газопроводу "політично доцільним".
Новий президент США Дональд Трамп, за словами Меркель, був дуже зачарований Путіним. Їхні стосунки як канцлера Німеччини та президента США складалися непросто. Трамп звинувачував Меркель у тому, що вона "зруйнувала Німеччину", прийнявши велику кількість біженців у 2015-2016 роках, і в тому, що вона витрачає недостатньо грошей на оборону. Також, пише Меркель, "багато років німецькі автомобілі на вулицях Нью-Йорка були для нього занозою".
Вона пише, що не реагувала на провокації і робила все можливе для дружніх стосунків між двома країнами. Вона згадала, що під час її візиту до США в 2017 році Трамп не захотів потиснути їй руку.
У особистій бесіді він цікавився її "східнонімецьким походженням" і також запитував про стосунки з Путіним.
"Очевидно, він був дуже зачарований російським президентом. У наступні роки у мене склалося враження, що його захопили політики з авторитарними і диктаторськими нахилами", — пише Меркель.
Меркель запитали, чи відчуває вона, що її роблять "козлом відпущення" за війну РФ проти України через те, що вона виступила проти надання Києву ПДЧ по членству в НАТО. Вона відповіла — "не просто відчуття, це правда".
"