Старі фотографії та історії з минулого дозволяють відчути дух давно минулих часів, особливо коли йдеться про життя людей біля величного Дніпра. Риболовля, яка протягом століть була основою життя для багатьох жителів, залишається яскравою сторінкою української історії.
На Facebook- сторінці "Хортиця Національний заповідник" поділилися архівними фотографіями з Фонду заповідника, на яких зображено, як ловили рибу на Вовнигському порозі майже 100 років тому.
Раніше в Дніпрі водилися піскарі, сом, щука, судак, окунь, а також осетри – справжня "червона риба", вилов якої вважався особливим мистецтвом. На Нижньому Дніпрі найбільшою та небезпечною рибою був і залишається сом.
Рибалки застосовували різні методи, серед яких був "клопил" — спеціальний дерев'яний інструмент для ловлі сомів. Іноді ці риби досягали таких розмірів та сили, що перевертали човни або пошкоджували снасті.
Осетри, яких особливо багато було на Ненаситці, ловили за допомогою самоловів — довгих шнурів з гачками. Цей процес вимагав значних зусиль і був небезпечним, адже осетри могли досягати 80 кг і легко перевертали човни. У 1928 році осетри зникли з Ненаситця, а потім і на Великому Лугу.
На жаль, з початком гідротехнічного будівництва в XX столітті рибні багатства Дніпра почали зникати. Після 1950 року рибалки вже скаржилися на наслідки будівництва ДніпроГЕС.
Проте останні події, наприклад підрив Каховської ГЕС у 2023 році, несподівано призвели до відновлення Великого Лугу. У 2024 році біля Хортиці вперше за 70 років знову з'явилися осетри та оселедці, даруючи надію на відродження природних багатств Дніпра.
Раніше ми розповідали про те, як виглядав поселок Бакота, який затопили через будівництво ГЕС.