У столиці знаходиться найстаріша в Європі психіатрична лікарня — Київська міська психіатрична лікарня імені Павлова. Вона розташована між Бабиним Яром та Куренівкою.
Лікарня займає величезну територію і складається з 30 відділень у 25 корпусах, де може одночасно перебувати 1 450 пацієнтів. На території лікувального закладу відчувається ненормальна для міста тиша, а гнітюче враження підсилює "сірий" типовий архітектурний стиль.
Однак це ще не все — на території Кирилівської рощі, в зону якої плавно переходить лікарня, встановлено безліч незвичайних інсталяцій, а на корпусах нанесено графіті.
Виглядає все це дуже дивно і навіть лякаюче, а серед містян побутує думка, що всі ці об'єкти були створені психічно хворими пацієнтами цієї психлікарні.
"Телеграф" розповідає про те, що можна побачити на території "Павловки" та хто насправді є автором усіх цих незвичних арт-об'єктів.
Прийнято вважати, що лікарня була заснована в 1786 році, коли імператриця Катерина II закрила Кирилівський монастир. У келіях монахів, які раніше вигнали "злих духів" з психічно хворих людей, створили дім інвалідів.
З часом сюди за старою пам'яттю стали відправляти людей з психічними розладами, і вже в 1806 році дім інвалідів офіційно став психіатричною лікарнею.
"Павловкою" лікарня стала лише в 1936 році, після смерті відомого вченого та лауреата Нобелівської премії Івана Павлова, ім'я якого дали лікувальному закладу.
5Під час Другої світової війни, в 1941 році, нацисти увірвались у Київ, і відступаюча Червона армія не евакуювала персонал і пацієнтів, яких було близько 1,3 тисячі осіб. Нацисти розстріляли 752 з них, включаючи лікарів, які відмовилися залишити нещасних підопічних. Про це пише ресурс "Новини.LIVE".
Після війни лікарня продовжила свою роботу, добудовувалися нові корпуси, і вона стала однією з найбільших психіатричних лікарень в Європі.
Зараз у складі лікарні працюють 32 різнопрофільні відділення в 23 корпусах. Заклад вміщує 1345 пацієнтів. Структура медустанови включає: лікувальну частину, консультативно-діагностичну поліклініку, правобережну психіатричну амбулаторію з мобільною мультидисциплінарною командою.
6На території київської міської психіатричної лікарні № 1 імені Павлова встановлено безліч різних арт-об'єктів, які з'явилися тут у різний час.
Багато з них виглядають досить незвично і навіть лякаюче. Тут можна зустріти кам'яні усміхнені голови без тулубів, незрозумілих істот і малюнки зі дивними сюжетами.
Серед киян побутує думка, що всі мурали і скульптури на території "Павловки" були створені за ескізами та начерками психічно хворих пацієнтів.
7 8 9 0 1 2 3 4 5 6За офіційною версією, всі арт-інсталяції та малюнки створювали тут професійні художники-волонтери, щоб хоч трохи "оживити" сірі та похмурі корпуси психіатричної лікарні. Зокрема, над створенням цих "шедеврів" працювали творчі групи Interesni Kazki та "П’ятка".
Проте в лікарні дійсно застосовують арт-терапію як один з методів лікування, і, в теорії, ескізи місцевих пацієнтів дійсно могли лягти в основу деяких інсталяцій.
7 8 9 0 1 2Однак не всі інсталяції тут виглядають дивно. Наприклад, під час відвідування імпровізованої галереї ви зможете побачити скульптури за мотивами творчості Марії Примаченко, роботи якої відрізняються фантастичними сюжетами та своєрідним колоритом.
3 4 5Також тут встановлено безліч кованих скульптур на різні теми. Під час прогулянок можна зустріти Дон Кіхота, Санчо Пансу та його вірного осла.
6 7Є біля психлікарні і ліхтарники, які зайняті роботою, і мрійливі чудаки зі дивними виразами облич, і задумливі музиканти, і навіть пацифіст з котом в руках.
8 9 0 1 2 3 4Особливе враження справляє дівчина, яка буквально виривається зі стіни лікарні і тягнеться руками до такого прекрасного яскравого світу, прихованого від її очей.
При цьому на її обличчі можна помітити дійсно безумну усмішку.
5Лікарня імені Павлова має офіційну адресу: вулиця Кирилівська, 103. Однак дороги на цю вулицю не ведуть, а клініка ізольована від Кирилівської, і заїжджають в неї з вулиці Єлени Телиги.
Є ще дві дороги на територію:
Адреса: Київська міська психіатрична лікарня № 1 імені І. П. Павлова, вулиця Кирилівська, 103-а.
Вхід на територію лікарні вільний.
6Нагадаємо, в Києві знаходиться жахлива покинута лабораторія. Тут і досі можна виявити колби зі слідами реагентів, шприци, ампули, документи, медичне обладнання і навіть скелети інфікованих тварин, яких просто залишили помирати в замкнених клітках.
Існує думка, що тут проводили нелегальні експерименти над