У листопаді минулого року Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію з питань порушення законодавства в Міноборони та ЗСУ. Цей орган парламентського контролю протягом року досліджував дотримання прав військових, і нещодавно комісія нарешті оприлюднила свій звіт, який виявився досить скандальним. Уникнення мобілізації за сприяння працівників ТЦК, «липові» відстрочки, корупція в ЗСУ — це далеко не повний перелік тих проблем, про які розповіли народні депутати.
Чому командири вимагають гроші з простих військових, як у парламенті бачать вирішення проблем мобілізації, і чи будуть все-таки розформовані ТЦК, як це пропонують деякі члени комісії? Про це "Телеграф" поговорив з головою ВСК, народним депутатом від групи "Партія "За майбутнє" Анною Скороход.
– Анно, назвіть топ-3 скарги від військовослужбовців, з якими зверталися до вас у ВСК.
– Корупція в армії, вимагання грошей з хлопців, недопущення до проходження ВЛК та лікування. А найчастіше — це невиплата грошового забезпечення або ж виплата в неповному обсязі.
– Вимагання грошей за що?
– За відпустку, за те, щоб не йти на передову, щоб піти на ВЛК, щоб відпустили на кілька днів відпочити. Є історія, коли збирали гроші з хлопців, щоб вирівняти у командування рівень зарплат. Тобто вони [командування] не на передовій, не отримують "сотку" (100 тисяч гривень доплати "бойових" — Ред.) і вони збирали з хлопців гроші для вирівнювання своїх зарплат. І це при тому, що те, що роблять у тилу та на передовій, — це зовсім різні речі.
Є різні ситуації. Коли, наприклад, є "общак", і хлопці туди скидаються раз на місяць певною сумою, і використовують ці гроші на паливо, ремонти, додаткову амуніцію, тобто те, що не оплачується державою, то тут ще можна зрозуміти. Це для покращення служби в підрозділі. А коли вимагають гроші за те, щоб піти у відпустку або для вирівнювання зарплат – це просто недопустимо.
– Раніше, представляючи звіт, ви говорили, що є вимагання грошей за відстрочку або списання. Про які суми йдеться?
– В залежності від регіонів. Суми абсолютно різні: від 10 тисяч доларів і вище. В залежності від "послуги".
– Чи отримували ви скарги від працівників ТЦК і на що вони скаржилися?
– Основна скарга від ТЦК – мала заробітна плата і те, що їх демонизують, знижується рівень довіри до них. Популяризується в суспільстві, що ТЦК – це джерело зла. Але ми їм не раз говорили, що питання ставлення до вас людей – це питання вашої поведінки по відношенню до людей.
– Розкажіть про найбільш поширені практики уникнення мобілізації за допомогою працівників ТЦК та ВЛК? З чим зіткнулася парламентська слідча комісія?
– Зазвичай це коли списують за станом здоров'я у зв'язці з ВЛК. Або роблять відстрочку за неіснуючими документами, наприклад, загинув хтось із близьких родичів, але де-факто такого немає. Було таке, що просто тебе вносять у списки, і тобі не видається повістка. Будеш у списку – тобі повістку не несуть. Немає тебе в списку – отримуй повістку. А є випадок, коли повістки продавали, тобто пусті бланки з печатками та підписами. Це для того, щоб, коли тебе зупинили на посту, ти міг пред'явити, що у тебе вже є повістка. Або ТЦК виставляє щомісячну суму, яку підприємство вносить, щоб не мобілізували їхніх працівників. Не занесли – всіх вигребають і підприємству не дають працювати. За допомогою адвокатів відморожують від проходження служби. Абсолютно різні випадки, індивідуальні.
Але хочу підкреслити, що не можна демонизувати всі ТЦК. Є ТЦК, з якими абсолютно нормально працювати, які прислухаються і не роблять такого безладу, який дозволяють собі інші.
– Так звана, "бусифікація" . Як ці справи закінчуються? Є вироки судів, коли покарали когось із тих, хто був залучений у цю "бусифікацію"?
– Мені про це невідомо. У найкращому випадку, якщо людина дійсно має відстрочку, його вдається забрати з ТЦК. А зазвичай 99,9% — такі люди мобілізуються, потім вони йдуть на навчання, потрапляють у частину, і більшість з них, які не готові воювати, просто йдуть у СЗЧ. Масовість СЗЧ на сьогоднішній день зросла через те, що у нас немає мотивованих людей.
Люди по великому рахунку не розуміють, на скільки вони йдуть [в армію]. І у всіх вже психологічно склалося, що вони йдуть в один кінець. Це потрібно змінювати. Нам потрібно на законодавчому рівні прийняти термін служби, щоб людина розуміла, скільки він відслужив і що він може звільнитися в певний момент.
– Ви сказали про масове СЗЧ. Які масштаби?
– Зараз цифри значно зросли. Я не маю права їх озвучувати, але вони шалені. Але знаєте, у нас навіть є такі СЗЧ, які не можна назвати СЗЧ. Наприклад, людина хоче перевестися, і у нього є відношення до певної бригади, але його не відпускають. При цьому в своїй бригаді у людини конфлікт з командуванням вже переріс у персональні розборки. А його не відпускають. І хлопці дуже часто зараз йдуть у СЗЧ, а потім повертаються в ту частину, в яку хотіли перевестися. І часто це бойова частина, це не так, що переводяться в тил.
– Ви говорили, що лікарям ВЛК давали негласне вказівку визнавати всіх придатними. Хто таке вказівка дав? Керівники ТЦК чи хто?
– Я спілкувалася безпосередньо з лікарями, керівниками середнього звена, керівниками госпіталів, цивільних лікарень, і там чітко було сказано, що якщо ти хочеш продовжувати працювати на своїй посаді або